Quantic PMI Model BPF-14D6G18G-3400-SFF is a Bandpass Filter with a 3 dB bandwidth of 3.4 GHz minimum covering 14.6 to 18 GHz. The filter is built in a connectorized package measuring 3.94" x 0.67" x 0.32" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 16.3 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 14.6 to 18 |
| Bandwidth (GHz): | 3.4 MHz Min |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc @ 0.1 - 14.2 GHz, -60 dBc @ 18.4 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.94" x 0.63" x 0.32" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |