Quantic PMI Model BPF-16D7G-3D7G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 16.7 GHz with a bandwidth of 14.85 to 18.55 GHz (-3 dB), an insertion loss of 0.6 dB, and a VSWR of 1.7:1. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 16.7 |
| Bandwidth (GHz): | 14.85 to 18.55 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Rejection: | 50 dBc Min @ 13.6 GHz 50 dBc Min @ 19.9 GHz |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |