Quantic PMI Model BPF-17D1G-3G-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 17.1 GHz and a bandwidth of 15.6 to 18.6 GHz @ -3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 17.1 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 15.6 to 18.6 |
| Bandwidth (GHz): | 15.6 to 18.6 |
| Passband Flatness (dB): | <1.5 dB |
| Insertion Loss (dB): | <2.5 dB |
| Input Power (dBm): | 1 W |
| Group Delay: | <8 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB at 15.35 & 18.9 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |