PMI Model BPF-1D3G1D46G-SFF is a 1.3 to 1.46 GHz bandpass filter featuring 2.2 dB insertion loss, 1.5:1 VSWR, and 37 dBm input power handling. Package size is 4.25" x 2.09" x 0.75" with SMA feamle connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.38 |
| Bandwidth (GHz): | 1.3 to 1.46 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 37 dBm CW Max |
| Rejection: | 60 dB Min @ DC to 1.2 GHz & 1.5 to 2 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.25" x 2.09" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Temperature (Storage): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |