Quantic PMI Model BPF-1D3G2D3G-SMT IS A Bandpass Filter that operates in the 1.3 to 2.3 GHz frequency range with a maximum passband insertion loss of 5 dB, 60 dBc rejection and a maximum VSWR of 2.1:1. Package size 30 mm x 8 mm x 5 mm (1.18" x 0.31" x 0.20").
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.8 |
| Bandwidth (GHz): | 1 |
| Passband Frequency (GHz): | 1.3 to 2.3 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Max |
| Passband Ripple: | ±1.75 dB Max |
| Rejection: | 60 dBc Min @ DC to 1.2 GHz & 2.4 to 6.5 GHz |
| VSWR: | 2.1:1 Max |
| Size: | 30 mm x 8 mm x 5 mm 1.18" x 0.31" x 0.20" |
| Finish: | Silver plated bottom plate and copper casing. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |