Quantic PMI Model BPF-1D425G-0D85G-PIN is a bandpass filter centered at 1.425 GHz with a nominal bandwidth of 0.85 GHz. Package size is 1.75” x 0.35” x 0.32” with pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.425 |
| Bandwidth (GHz): | 1 to 1.85 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ± 0.5 dB Typ ± 0.75 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB @ 0.1 to 0.89 GHz and 1.98 to 6 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | Pin |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |