Quantic PMI Model BPF-1D5G2D5G-SFM is a band pass filter with a 1.5 to 2.5 GHz pass band that features 40 dBc rejection, 2.2 dB insertion loss, and 1.5:1 VSWR. Housing size is 1.8" x 0.6" x 0.5" with SMA female / male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2 |
| Frequency Range (GHz): | 1.5 to 2.5 |
| Bandwidth (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 Max |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 0.1 to 1.3 GHz & 2.7 to 13.0 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female / Male |
| Size: | 1.8" x 0.6" x 0.5" Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 to +60 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |