Quantic PMI Model BPF-1D70-0D36G-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 1.7 GHz and a bandwidth of 1.52 to 1.88 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.7 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 1.52 to 1.88 |
| Bandwidth (GHz): | 1.52 to 1.88 |
| Passband Flatness (dB): | <1 dB |
| Insertion Loss (dB): | <1.6 dB |
| Input Power (dBm): | 1.5 W |
| Group Delay: | <33 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB at 1.47 & 1.93 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |