Quantic PMI Model BPF-1G4D4G-3400-SFF is Bandpass Filter, center frequency of 3.4 GHz with a bandwidth of 1 to 4.4 GHz. The filter is built in a surface mount package measuring 2.20" x 0.50" x 0.40 with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 2.7 |
| Bandwidth (GHz): | 1 to 4.4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2.75 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc @ 0.1 to 0.89 GHz -60 dBc @ 4.95 to 18.0 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female removable |
| Size: | 2.20" x 0.50" x 0.40 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |