Quantic PMI Model BPF-1R75-2R5-TNCFF is a bandpass filter with a center frequency of 1.75 GHz; operates over the frequency range of 0.5 to 3 GHz with a maximum insertion loss of 1.2 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.58" x 0.78 x 0.78" with TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1.75 |
| Frequency Range, -1 dB Bandwidth (GHz): | 0.5 to 3 |
| Bandwidth (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 0.4 GHz: | 60 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | TNC Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |