Quantic PMI Model BPF-2150M-500M-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 2.15 GHz and a 1.9 to 2.4 GHz bandwidth (-3 dB). Package size is 5.58” x 1.85” x 0.59” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.15 |
| Bandwidth (GHz): | 1.9 to 2.4 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Rejection: | DC to 1 GHz: 120 dB Min 2.5 to 4.515 GHz: 63 dB Min |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |