PMI Model BPF-220M280M-60M-SFF is a bandpass filter designed with a 0.22 to 0.28 GHz passband that has 2 dB insertion loss at the center frequency, and 30 dBm input power handling. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" and is equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 0.25 |
| Bandwidth (GHz): | 0.22 to 0.28 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max @ 0.25 GHz |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| Rejection: | 40 dB Min @ 0.2 & 0.3 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Storage): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |