Quantic PMI Model BPF-255M-39-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.255 GHz, a maximum insertion loss of 0.5 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size 1.18' x 0.47" x 0.39" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.255 |
| Bandwidth (GHz): | 0.039 Min |
| Passband Frequency (GHz): | 0.2355 to 0.2745 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Rejection @ 2.8 GHz: | 20 dBc Min |
| Rejection @ 3.2 GHz: | 20 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.18' x 0.47" x 0.39" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |