Quantic PMI Model BPF-26-26-292FF is a Bandpass Filter with a center frequency of 26 GHz; a -1 dB bandwidth frequency range of 13 to 39 GHz; maximum insertion loss of 2 dB and a maximum VSWR of 2.0:1. Package size is 1.58" x 0.63" x 0.39" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 26 |
| Frequency Range, -1 dB Bandwidth (GHz): | 13 to 39 |
| Bandwidth (GHz): | 26 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.7 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ DC to 6 GHz: | 20 dB Min |
| Rejection @ 45 GHz: | 20 dB Min |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) -65°C to +125°C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |