Quantic PMI Model BPF-2697D5M2902D5M-SFF-2 is a bandpass filter with a 2.6975 to 2.9025 GHz pass band that features 2 dB maximum insertion loss, 0.5 dB maximum pass band ripple, and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.8 |
| Bandwidth (GHz): | 2.6975 to 2.9025 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Passband Ripple: | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 60 dB Min @ DC to 1.348 GHz & 5.395 to 8.09 GHz 80 dB Min @ 8.09 to 18 GHz 60 dB Min @ 18 to 20 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |