Quantic PMI Model BPF-2700M-50M-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 2.7 GHz and a 2.675 to 2.725 GHz bandwidth (-3 dB). Package size is 2.80” x 1.54” x 1.00” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.7 |
| Bandwidth (GHz): | 2.675 to 2.725 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Rejection: | DC to 2.5 GHz: 50 dB Min 2.9 to 4.05 GHz: 50 dB Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.80” x 1.54” x 1.00” |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |