Quantic PMI Model BPF-272M-11M-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.272 GHz and a 0.2665 to 0.2775 GHz passband. This unit has a maximum insertion loss of 4.5 dB and minimum return loss of 12 dB. Package size is 1.18" x 0.47" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.272 |
| Bandwidth (GHz): | 0.2665 to 0.2775 |
| Passband Flatness (dB): | 1.25 dBc Max |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Passband Return Loss (dB): | 12 dB Min |
| Rejection: | 45 dBc Min @ DC to 0.225 GHz & 0.35 to 2 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.18" x 0.47" x 0.39" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |