Quantic PMI Model BPF-275M-510M-TNCFF is a bandpass filter with a center frequency of 0.275 GHz; operates over the frequency range of 0.02 to 0.53 GHz. It has a maximum insertion loss of 1 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.58" x0.79" x0.79" with TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.275 |
| Frequency Range, -1 dB Bandwidth (GHz): | 0.02 to 0.53 |
| Bandwidth (GHz): | 0.51 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 1 GHz: | 50 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | TNC Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |