Quantic PMI Model BPF-280M-520M-PIN is a bandpass filter with a center frequency of 0.12 GHz; operates over the frequency range of 0.020 to 0.54 GHz with a maximum insertion loss of 1 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.14" x 0.47" x 0.28 with pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.28 |
| Frequency Range, -1 dB Bandwidth (GHz): | 0.020 to 0.5 |
| Bandwidth (GHz): | 0.52 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 0.01 GHz: | 10 dBc Min |
| Rejection @ 1 GHz: | 50 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | Pin |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |