PMI Model BPF-29G-22G-292F is a bandpass filter with a center frequency of 29 GHz, a passband of 18 to 40 GHz, a maximum insertion loss of 3.5 dB, and a maximum VSWR of 3.0:1. Package size is 1.33" x 0.55" x 0.43" and is outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 29 |
| Bandwidth (GHz): | 18 to 40 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ 3.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.75 dB Typ ±1 dB Max |
| Rejection: | 20 dB Min, 25 dB Typ @ 16.5 GHz & 41.5 GHz |
| VSWR: | 2.5:1 Typ 3.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.79" x 0.51" x 0.39" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |