PMI Model BPF-2D2G2D29G-5W-SFF is a bandpass filter designed with a 2.2 to 2.29 GHz passband frequency range with a center frequency of 2.245 GHz with a 0.8 dB maximum insertion loss and 0.2 dB maximum ripple. Package size 3.25" x 1.5" x 0.5" and is and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 2.245 |
| Bandwidth (GHz): | 2.2 to 2.29 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 Max |
| Input Power (dBm): | 37 CW Max |
| Ripple: | ±0.2 dB Max |
| Rejection: | 40 dB Min @ DC to 2.11 GHz 40 dB Min @ 2.4 to 5 GHz |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25" x 1.5" x 0.5" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -24 ˚C to +60 ˚C |
| Temperature (Storage): | -55 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |