Quantic PMI Model BPF-2D3G-0D1G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 2.3 GHz, a passband of 2.25 to 2.35 GHz, a maximum insertion loss of 1.2 dB, and a maximum VSWR of 1.4:1. Package size is 2.91" x 1.57" x 0.83" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.3 |
| Bandwidth (GHz): | 2.25 to 2.35 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 20 W Max |
| Rejection: | 75 dB Min @ 2.4 to 3 GHz |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Phase Variation: | ±3 ° Typ Unit to Unit (Per Lot) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.91" x 1.57" x 0.83" |
| Finish: | Painted Black |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |