Quantic PMI model BPF-2D7G2D9G-SFF-2 is a bandpass filter designed with a passband from 2.7 to 2.9 GHz, center frequency of 2.8 GHz, and an insertion loss of 2 dB maximum. Package size is 35 mm x 12 mm x 10 mm and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 2.8 GHz |
| Bandwidth (GHz): | 2.7 to 2.9 GHz |
| Passband Flatness (dB): | 0.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max |
| Rejection: | 60 dB Min @ DC to 1.35 GHz & 5.4 to 8 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 35 mm x 12 mm x 10 mm 1.38" x 0.47" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Temperature (Storage): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |