Quantic PMI Model BPF-1D85G2D7G-850M-SM is a bandpass filter, center frequency of 3.125 GHz with a bandwidth of 2.7 to 3.35 GHz. The filter is built in a surface mount package measuring 1.75" x 0.35" x 0.32" ideal for use in integrated modules.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.125 |
| Bandwidth (GHz): | 2.7 to 3.55 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 3.5 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc @ 0.1 to 2.488 GHz -60 dBc @ 3.763 to 6.0 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | Drop-In Filter, 0.015" Diameter RF Pin |
| Size: | 1.75" x 0.35" x 0.32" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |