Quantic PMI Model BPF-2G18G-44G-SFF is a Suspended-substrate bandpass filter centered at 10 GHz with a nominal bandwidth of 16 GHz. This unit has a maximum insertion loss of 2 dB inside the small 2.76" x 0.79" x 0.39" package outfitted with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 10 |
| Bandwidth (GHz): | 16 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | 4 Section Response |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Power: | 5W max. CW |
| Connectors: | SMA Female - Removable |
| Size: | 2.76" x 0.79" x 0.39" |
| Weight: | 50 gms Max |
| Finish: | Painted Blue / External coat of Humiseal to help with external moisture |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 to +85C (Operational) |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-810F Annex C Fig. 514.8C-5 |
| Vibration: | MIL-STD-810F Annex C Fig. 514.8C-5 |
| Altitude: | 43, 000ft |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |