Quantic PMI Model BPF-2G500M-4G500M-PIN is a bandpass filter that has a passband of 2.5 to 4.5 GHz with a maximum insertion loss of 2.5 dB. The package size is 1.38" x 0.39" x 0.28" and is outfitted with pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.5 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Passband Frequency (GHz): | 2.5 to 4.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Passband Ripple: | 2 dB Max |
| Rejection @ 2.25 GHz: | -20 dBc Min |
| Rejection @ 2.15 GHz: | -55 dBc |
| Rejection @ 48.8 GHz: | -55 dBc |
| Connectors: | PIN |
| Size: | 1.38" x 0.39" x 0.28" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |