Quantic PMI Model BPF-2G750M-4G750M-SFF is a bandpass filter that has a passband of 2.75 to 4.75 GHz with a maximum insertion loss of 2.5 dB. The package size is 1.38" x 0.47" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.75 |
| Bandwidth (GHz): | 2.75 to 4.75 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | 2 dB Max |
| Rejection: | 55 dBc Min @ 2.4 GHz 20 dBc Min @ 2.5 GHz 55 dBc Min @ 5.05 GHz |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.38" x 0.47" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |