PMI Model BPF-30M100M-50W-NFF is a 0.03 to 0.1 GHz band pass filter featuring 55 dBc rejection, 50 W power handling, and 1.5 dB insertion loss. Housing size is 3.94" x 1.38" x 1.18" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.065 |
| Bandwidth (GHz): | 0.03 to 0.1 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 47 dBm CW Max |
| Rejection: | 55 dBc Min @ DC to 25 MHz & 120 to 400 MHz |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | N Female |
| Size: | 3.94" x 1.38" x 1.18" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +75 ˚C |
| Temperature (Storage): | -55 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |