Quantic PMI Model BPF-322D5M-12D5M-SMT is a Band Pass Filter with center frequency of 0.3225 GHz with a maximum insertion loss of 2.5 dB and a minimum return loss of 15 dB. This model is supplied in a surface mount package that measures 1.496" x 1.26" 0.295".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.3225 |
| Bandwidth (GHz): | 0.027 |
| Bandwidth (-0.5 BW): | FO ±0.12.5 GHz Typ |
| Bandwidth (-3 dB BW): | FO ±0.135 GHz Min (0.027 GHz Min) |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Insertion Loss @ FO: | 2.5 dB Max @ Room Temperature |
| Attenuation/Rejection: | 48 dBc Min @ 0.36 GHz |
| Ripple in 3 dB BW: | 0.6 dB Max @ Room Temperature |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohm |
| Return Loss in BW: | 15 dB Min |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -55 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |