Quantic PMI Model BPF-35D-4G-292FF is a bandpass filter with a bandpass of 33 to 37 GHz that provides 60 dBc of rejection @ DC to 31 GHz & 39 to 43 GHz with a typical insertion loss of 2 dB and a typical VSWR of 1.6:1. Package size is 1.97" x 0.53" x 0.31" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 35 |
| Bandwidth (GHz): | 33 to 37 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 5 W Max |
| Rejection @ DC to 31 GHz: | 60 dB Min |
| Rejection @ 39 to 43 GHz: | 60 dB Min |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.97" x 0.53" x 0.31" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ˚C to +65 ˚C |