Quantic PMI Model BPF-35D-6G-292FF is a bandpass filter with a center frequency of 35 GHz with a typical insertion loss of 2.0 dB and a typical VSWR of 1.60:1. with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 35 |
| Bandwidth (GHz): | 32 to 38 |
| Passband Frequency (GHz): | 32 to 38 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 5 W |
| Rejection @ DC to 31 GHz: | 30 dB Min |
| Rejection @ 39 to 43 GHz: | 30 dB Min |
| VSWR: | 1.60:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |