Quantic PMI Model BPF-35G-10G-292FF is a bandpass filter with a center frequency of 35 GHz with a typical insertion loss of 1.5 dB and a typical VSWR of 1.7:1. Package size is 2.07" x 0.59" x 0.26" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 35 |
| Bandwidth (GHz): | 10 |
| Passband Frequency (GHz): | 30 to 40 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ, 2.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Ripple: | ±0.5 dB Typ, ±0.75 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ DC to 29 GHz: | 30 dB Min, 35 dB Typ |
| Rejection @ 41 GHz: | 30 dB Min, 35 dB Typ |
| VSWR: | 1.7:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.07" x 0.59" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |