Quantic PMI Model BPF-3600-1800-65-SFF is a Bandpass Filter covering the 2.7 to 4.5 GHz frequency range. The package size is 2.99" x 1.04" x 0.43" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.6 |
| Bandwidth (GHz): | 2.7 to 4.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Rejection: | 65 dBc Min @ DC to 2.2 GHz 65 dBc Min @ 5 to 8 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |