Quantic PMI Model BPF-3714M-30DB is a 3714 MHz Bandpass Filter that offers great rejection with a center frequency of 3.714 GHz; bandwidth of 0.16 GHz; a passband insertion loss of 10 dB maximum and a VSWR of 2.0:1. Small package size is 0.53" x 0.70" x 0.29" with removable SMA female connectors in and out. Can be used as connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.714 |
| Bandwidth (GHz): | 0.16 Typ |
| 3 dB Bandwidth: | 0.16 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 10 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 10 dB Max |
| Rejection: | -30 dBc Min @ <3.364 GHz and >4.064 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max (Over 90% of the Passband) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.53" x 0.70" x 0.29" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |