Quantic PMI Model BPF-3D25G-0D45G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.5 GHz with a bandwidth of 3.025 to 3.475 GHz (-3 dB), an insertion loss of 0.5 dB, and a VSWR of 1.5:1. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.25 |
| Bandwidth (GHz): | 3.025 to 3.475 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 50 dBc Min @ 2.8 GHz 50 dBc Min @ 3.665 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |