Quantic PMI Model BPF-3D3G-0D36G-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 3.3 GHz and a bandwidth of 3.12 to 3.48 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.3 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 3.12 to 3.48 |
| Bandwidth (GHz): | 3.12 to 3.48 |
| Passband Flatness (dB): | <1.2 dB |
| Insertion Loss (dB): | <2 dB |
| Input Power (dBm): | 1.5 W |
| Group Delay: | <20 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 50 dB at 3.02 & 3.6 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |