PMI Model BPF-3D4G3D8G-10W-SFF is a 3.4 to 3.8 GHz band pass filter featuring 10 W CW power handling, 1 dB insertion loss, and 1.5:1 VSWR.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.6 |
| Bandwidth (GHz): | 3.4 to 3.8 |
| Insertion Loss (dB): | 1 Max |
| Power Handling (dBm): | 40 dBm CW Max |
| Rejection: | 20 dB Min @ DC to 3.32 GHz & 3.88 to 7 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |