Quantic PMI Model BPF-3D55G4D4G-850M-SFF-3 is a Bandpass Filter with a 1 dB bandwidth of 0.85 GHz covering the 3.55 to 4.4 GHz. Package size is 1.75" x 0.70" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.975 |
| Bandwidth (GHz): | 3.55 - 4.4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3.2 dB Max |
| Rejection: | -60 dBc @ 0.1 - 3.34 GHz, -60 dBc @ 4.675 - 6 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 1.75" x 0.70" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |