PMI Model BPF-3D5G-5G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.5 GHz, a passband of 1 to 6 GHz, a maximum insertion loss of 2 dB, and a maximum VSWR of 1.8:1. This unit measures 2.95" x 0.89" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.5 |
| Bandwidth (GHz): | 1 to 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 50 dB Typ / 45 dB Min @ DC to 0.8 GHz & 7 to 12 GHz |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.95" x 0.89" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |