Quantic PMI Model BPF-3D96G-65M-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.96 GHz and has a maximum insertion loss of 1.4 dB and a maximum VSWR of 1.4:1. Package size is 1.42" x 0.79" x 0.63" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.96 Nom |
| Bandwidth (GHz): | 1 dB BW 0.065 Min |
| Passband Frequency (GHz): | 3.9275 to 3.9925 |
| Insertion Loss (dB): | 1.4 dB Max |
| Input Power (dBm): | 20 W |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.42" x 0.79" x 0.63" |
| Finish: | Blue Epoxy Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +70 °C |