Quantic PMI Model BPF-3G-2G-SFF is a bandpass filter centered at 3 GHz with a nominal bandwidth of 2 GHz. Package size is 3.39” x 1.38” x 0.43” equipped with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3 |
| Bandwidth (GHz): | 2 to 4 |
| Passband Frequency (GHz): | 2 to 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Passband Ripple: | ± 0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB Min @ 1 to 1.7 GHz 40 dB Min @ 1.86 GHz 60 dB Min@ 4.5 to 7 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Typ 2:1 Max |
| Connectors: | Field Replaceable SMA Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C |