Quantic PMI Model BPF-3G02R3G18R-160M-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.1 GHz with a maximum insertion loss of 1.5 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.1 |
| Bandwidth (GHz): | 0.16 |
| Passband Frequency (GHz): | 3.02 to 3.18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 40 W Min |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB Min (at 2.9 and 3.21 GHz) |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +50 °C (Operating) -40 °C to +70 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |