Quantic PMI Model BPF-3G500M-500-PIN is a bandpass cavity filter with a center frequency of 3.5 GHz; typical insertion loss of 2 dB; 0.5 GHz bandwidth; passband frequency of 3.25 to 3.75 GHz; 1.5:1 typical VSWR and input power of 1 W. Housing is precision machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.38" x 0.38" x 0.28" with pin connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.5 Nom |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 Typ |
| Passband Frequency (GHz): | 3.25 to 3.75 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W |
| Rejection @ 3 GHz: | 40 dB Min |
| Rejection @ 4 GHz: | 40 dB Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | Pin |
| Size: | 1.38" x 0.38" x 0.28" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |
| Salt Fog: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810, METHOD 508.2 |