Quantic PMI Model BPF-3G70R6G30R-SFF is a bandpass filter with a passband frequency of 3.7 to 6.3 GHz and center frequency of 5 GHz. Max insertion loss of 2 dB and a maximum VSWR of 1.8:1. Package size is 3.31" x 0.86" x 0.38" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5 |
| Bandwidth (GHz): | 2.6 |
| Passband Frequency (GHz): | 3.7 to 6.3 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Typ |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 0.5 to 3 & 7 to 20 GHz: | 50 dB Min |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |