Quantic PMI Model BPF-3R2G-125M-PIN is a bandpass filter with a center frequency of 3.2 GHz with a maximum insertion loss of 3.58 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size 0.99" x 0.47" x 0.32" and is outfitted with pins.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.2 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 3.1375 to 3.2625 |
| Bandwidth (GHz): | 0.125 |
| Insertion Loss (dB): | 3.58 dB Max |
| Insertion Loss @ Center Frequency: | 3.58 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Typ, ±0.7 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 3.1 GHz: | 15 dBc Min |
| Rejection @ 3.3 GHz: | 15 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | Pin |
| Size: | 0.99" x 0.47" x 0.32" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C (Operating), -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |