Quantic PMI Model BPF-3R55G-100M-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.55 GHz with a typical insertion loss of 1 dB and a maximum VSWR of 1.3:1. Package size is with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.55 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Passband Frequency (GHz): | 3.5 to 3.6 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ, 1.2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 10 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Peak Power: | 100 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 3.48 & 3.62 GHz: | 30 dB Min |
| Rejection @ 3.49 & 3.61 GHz: | 18 dB Min |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.48" x 2.17" x 1.22" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -10 ºC to +60 ºC (Operating) -40 ºC to +80 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |