Quantic PMI Model BPF-3R55G-500M-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 3.55 GHz with a bandwidth of 0.5 GHz; rejection @ 3 GHz of 40 dBc minimum; maximum insertion loss of 1.9 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 0.99" x 0.47" x 0.35" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3.55 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 3.3 to 3.8 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 dB Max (at 3.275 GHz) |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Typ,  ±0.7 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 3 GHz: | 40 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.99" x 0.47" x 0.35" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202,  METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202,  METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202,  METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202,  METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202,  METHOD 107D COND. A |