Quantic PMI Model BPF-40G-2000-292FF is a bandpass cavity filter with a center frequency of 40 GHz; typical insertion loss of 2 to 3 dB; 2 GHz bandwidth; passband frequency of 39 to 41 GHz; 1.5:1 typical VSWR and input power of +25 dBm. Housing is precision machined, and silver plated to provide the highest possible Q. This model contains 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 40 |
| Bandwidth (GHz): | 2 |
| Passband Frequency (GHz): | 39 to 41 |
| Insertion Loss (dB): | 2 to 3 dB Typ (passband) |
| Passband Return Loss (dB): | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | +25 dBm |
| Stopband Cutoff Lower: | 38.5 GHz |
| Stopband Cutoff Upper: | 41.5 GHz |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | TBD |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +40 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |
| Salt Fog: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. B |
| Fungus: | MIL-STD-810, METHOD 508.2 |