Quantic PMI Model BPF-40G44G-24FF is a 40 to 44 GHz bandpass filter featuring 2 dB insertion loss, 70 dB rejection, and 37 dBm maximum input power. Housing measures 1.25" x 0.55" x 0.4" and is equipped with 2.4 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 42 |
| Bandwidth (GHz): | 42 to 44 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 37 dBm Max |
| Rejection: | 70 dB Min @ DC to 31.5 GHz & 50 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 1.25" x 0.55" x 0.4" |
| Finish: | Silver Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 ˚C to +70 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |