Quantic PMI Model BPF-437D5M542D5M-SFF is a bandpass filter with a 0.4375 to 0.5425 GHz pass band that features 3 dB maximum insertion loss, 0.5 dB maximum pass band ripple, and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.49 |
| Bandwidth (GHz): | 0.4375 to 0.5425 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Input Power (dBm): | 37 Max |
| Passband Ripple: | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 25 dB Min @ DC to 0.355 GHz 25 dB Min @ 0.595 to 0.8 GHz 80 dB Min @ 1.1375 to 6 GHz |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |